Jaką moskitierę wybrać

Moskitiera to świetne rozwiązanie zabezpieczające w cieplejsze dni nasz dom przed nalotem insektów i pozwalające jednocześnie na swobodny dopływ powietrza. Zastanawiasz się, jaka będzie najlepsza do Twojego mieszkania? Sprawdź nasz poradnik.

Moskitiery na okno – otwierane i rolowane

Moskitiera otwierana polecana jest zwłaszcza do pionowych okien. Ich głównym atutem jest niska cena i prosty sposób założenia. Są wygodne w użytkowaniu – można otwierać je na zewnątrz i wewnątrz, a szeroki wybór i możliwość zamówienia na wymiar sprawia, że wyglądają wysoce estetycznie. Uniwersalne przeznaczenie ma za to moskitiera przesuwna – sprawdzi się do każdego typu okien: balkonowych, większych czy mniejszych itp. Siatka z małymi oczkami zabezpieczy przed każdym rodzajem owadów, nie zaburzając prawidłowej cyrkulacji w mieszkaniu. Do nowoczesnych wnętrz świetnie sprawdzą się moskitiery rolowane, które, jak sama nazwa wskazuje, działają na podobnej zasadzie jak rolety. Na górnej części moskitiery znajduje się specjalna kaseta, a w oknie umieszczane są prowadnice, dzięki którym można odsłaniać lub zasłaniać szybę.

Inaczej wygląda montaż moskitier drzwiowych, instalowanych na całości futryny, po stronie zawiasu. Mniej inwazyjną metodą to systemy na magnesy, jednak mocniejsze podmuchy wiatru mogą spowodować przemieszczenia się siatki, a tym samym dostanie się owadów do środka pomieszczenia.

Moskitiery na okno do zadań specjalnych

Inną kategorię stanowią moskitiery ramkowe, w których siatka wykonana jest z bardziej trwałego materiału, np. aluminium. Przydadzą się, gdy chcemy ograniczyć dostęp domowym zwierzętom do okien. Dostępne są także turystyczne, chroniące przed insektami przenoszącymi niebezpieczne choroby, np. malarię. W tej wersji sprawdzą się też do zabezpieczenia dziecięcego łóżeczka.

Co jeszcze warto wiedzieć?

W sklepach znajdziesz moskitiery wykonane z różnych materiałów w szerokiej palecie kolorystycznej. Tańsze modele mają siatkę z tworzyw sztucznych, te droższe z bawełny. Pamiętaj, że przed zakupem moskitiery musisz zmierzyć okno. Oczywiście, należy uwzględnić rodzaj oraz instrukcję montażu zalecaną przez producenta, ale zazwyczaj będziesz potrzebować informacji, ile centymetrów wynosi wysokość i szerokość okna. W przypadku moskitier ramkowych weź pod uwagę wystający obszar ramy okna, a do niektórych modeli grubość futryny. Natomiast do instalacji moskitiery rolowanej konieczne jest użycie wiertarki i wkrętów do zrobienia nawierceń w prowadnicach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here