Przyssawka do szyb – niezbędnik do pracy w hali i nie tylko

Przyssawki próżniowe to urządzenia uniwersalne, które sprawdzą się w wielu sytuacjach. Mogą posłużyć do przenoszenia ciężkich płytek kamiennych, wielkogabarytowych szyb, a także płyt warstwowych oraz blach trapezowych. Jakie są rodzaje przyssawek?

Dlaczego warto posiadać przyssawki próżniowe?

Nowoczesna architektura stawia na coraz mniejszą ilość ścian i coraz więcej przeszkleń. Wielkogabarytowe okna zajmują często całą powierzchnię pokoju, dzięki czemu możliwe jest wykorzystywanie energii słonecznej. Ponadto takie rozwiązanie zapewnia świetny efekt wizualny, dlatego jest coraz częściej praktykowane w różnego rodzaju instytucjach oraz biurach. Tak ciężkie konstrukcje okienne powinny być odpowiednio skonstruowane i zespolone, co zapewni im właściwą szczelność i funkcjonalność. Jak wiadomo, wielkogabarytowe szyby i okna należy jeszcze w jakiś sposób przenieść. Nie zaleca się jednak przenoszenia tak ciężkiego materiału bez odpowiedniego sprzętu. Do najskuteczniejszych urządzeń należą przyssawki do szyb dostępne w różnych wersjach. Chwytaki mogą być przeznaczone zarówno do pracy wewnątrz obiektów budowlanych, jak i na zewnątrz. W zależności od potrzeb inwestora dostępne są zarówno przyssawki akumulatorowe, jak i zasilane z sieci.

Najpowszechniejsze rodzaje przyssawek do szyb

Wyróżnia się trzy podstawowe rodzaje przyssawek do szyb. Należą do nich:

  • przyssawki ręczne wyposażone w manualną pompkę próżniową,
  • przyssawki akumulatorowe wyposażone w elektryczną pompkę próżniową
  • przyssawki zasilane z sieci z elektryczną pompką próżniową.

Każde z powyższych urządzeń jest przeznaczone do przenoszenia szyb płaskich i giętych. Urządzenia różnią się tym, że przyssawki akumulatorowe i zasilane z sieci umożliwiają ręczne lub mechaniczne obracanie i pochylanie szyby. Te dwa rozwiązania są najczęściej stosowane do pracy w hali, między innymi do montażu różnego rodzaju konstrukcji autobusów, pociągów czy nawet samolotów.

Z czego zbudowane są chwytaki próżniowe?

Przyssawki do szyb mogą różnić się wyglądem, nośnością i przeznaczeniem, ale są zbudowane zazwyczaj z trzech podstawowych elementów. Niezbędnym budulcem przyssawki do szyb jest konstrukcja nośna, która odpowiada za możliwość manipulacji przenoszonym materiałem. Bardzo ważny jest również układ dystrybucji podciśnienia oraz pompa próżniowa, jednak centralnym i najbardziej istotnym elementem są talerze ssące. Ostatni element chwytaków próżniowych umożliwia przenoszenie różnej wagi ciężaru w wyznaczone przez nas miejsce.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here