Rodzaje dachówek ceramicznych

Dachówka ceramiczna stanowi najczęściej wybierany rodzaj pokrycia dachowego. Od dawna dachy domów miały ceglastą kolorystykę i naturalne, matowe wykończenie. Produkt stanowi idealny materiał na pokrycie dachów tradycyjnych, klasycznych domów. Często wykorzystywany jest wśród starej zabudowy, a nawet obiektów poddanych renowacji. Dachówka ceramiczna stosowana jest chętnie także przy nowoczesnych projektach. Wykorzystanie pokrycia dachówką ceramiczną jest bardzo widoczne we współczesnych inwestycjach. Dach jest jedną z powierzchni budynku widoczną z daleka, a dachówka podnosi wartość budynku.

Dachówki ceramiczne na dach

Współcześnie istnieją różne rodzaje dachówek ceramicznych, co umożliwia jak najlepszy wybór, np. odporne na wnikanie brudu lub porastanie mchem. Dachówki ceramiczne można wybierać pod kątem kolorów, wzorów, stylu, kształtów, wymiarów, a nawet powłok. Wyróżnić można dachówki płaskie, a także esówki (holenderki), które wspomagają dobremu odprowadzaniu wody. Innym typem są dachówki zakładkowe, które po prawidłowym ułożeniu zapewniają szczelność. Natomiast karpiówki są w stanie podkreślić styl i nadać budynkowi uroku. Ten typ dachówki sprawdza się w przypadku dachu stożkowego.

Zobacz również: Jak układać panele?

Do rozwiązań ekologicznych można zaliczyć dachówkę wypalaną z gliny. Dachówki naturalne mogą mieć wykończenie gładkie, chropowate lub szczotkowane. Materiał jest naturalny, nie zawiera sztucznych barwników czy innych elementów. Jednak ten produkt wymaga czyszczenia okresowego. Dachówki angobowane mają wiele kolorów, można je dostać w wersji matowej lub z połyskiem. Barwy i odcienie takich dachówek nie blakną i nie łuszczą się. Natomiast glazurowane, charakteryzują się najbardziej gładką powierzchnią. Ostatni sposób uszlachetniania dachówki sprawi, że będzie się ona błyszczeć. Jest to rozwiązanie dla osób mieszkających blisko lasów czy jezior.

Cechy dachówek ceramicznych

Jak podpowiada nam ekspert portalu Infobudowa.pl, dachówki powinny być estetyczne, spełniać funkcję użytkową i stanowić prawidłową ochronę. Niezwykle ważna jest także wytrzymałość materiału, ponieważ pokrycie dachu ma wystarczyć na wiele lat. Dachówki ceramiczne należą do produktów ognioodpornych. Materiał, którym będzie pokryty dach dobrze znosi działanie różnych warunków atmosferycznych. W szczególności dobrze funkcjonuje w zmieniających się porach roku (mroźne zimy, upalne lata), podczas opadów śniegu, deszczu lub gradu, silnego wiatru, a także w sezonie grzewczym, czy przy nasłonecznieniu. Dachówki zapewniają też pewien poziom termoizolacji, który jest zauważalny zimą i latem. Natomiast temperatura domu w ciągu roku pozostaje stabilna. Dachówki ceramiczne posiadają dużą masę, dzięki temu wygłuszają hałasy z zewnątrz, co zwiększa komfort mieszkania.

Dachówkę ceramiczną można wykorzystać przy klasycznych dachach, ale także w skomplikowanych konstrukcjach. Różne rodzaje dachówek ceramicznych mogą idealnie współgrać z typami i odcieniami elewacji. W pokryciu dachu, przy wyborze rodzaju dachówek ceramicznych lub wymianie elementów powinien pomóc specjalista. Montaż produktu jest szybki, sprawny i łatwy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here